تبلیغات
شهید حسن تهرانی مقدم - زندگی نامه شهید حسن تهرانی مقدم
 
چهارشنبه 30 اسفند 1391 :: نویسنده : محمد سلطانی

برای دانلود نرم افزار زندگینامه این شهید بزرگوار بر روی لینک زیر کلیک نمایید:


http://s5.picofile.com/file/8106747476/New_Compressed_zipped_Folder.zip.html
زندگی‌نامه سردار شهید حسن تهرانی مقدم/ گاهشمار زندگی پدر موشكی ایران
25 خرداد 1391-11:07:58
منبع: پایداری- پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
پیوند: برای توضیحات بیشتر اینجا كلیك كنید
فرستنده: دبیرسایت

برای نمایش كامل تصویر كلیك كنید

بچه محله سرچشمه، جوانكی لاغر اندام و سر به زیر با موهای فرفری كه مانند بسیاری از جوانان نسل انقلاب، پاسداری از نهضت را تكلیف خود دانست و به صف سپاهیان روح‌الله پیوست و سرباز فرمانده كل قوا شد.


بعد از شهادت علی (برادرش) در سوسنگرد كه از كودكی‌ انس زیادی با هم داشتند، عزمش بیش از پیش جزم شد و با نبوغ بی‌حدش،‌ كاری را شروع كرد كه از ساخت خمپاره 60 آغاز شد و تا موشك شهاب 3 رسید. جوانی كه در دانشگاه جنگ،‌ فارغ التحصیل شد؛ از صدام تا سران صهیونیستی و آمریكایی برای سرش جایزه گذاشتند و شد كابوس بی‌پایان لشكریان شیطان و امیر لشكریان خدا.

در این گزارش مروری كوتاه داریم بر مقاطع تاثیرگذار زندگی این دانشمند عزیز كه اقدامات جهادگرانه‌اش پایه‌گذار بسیاری از پیشرفتهایب فناورانه و بازدارنده گذشته و آینده شد.1- 6/8/1338


تولد در محله سرچشمه


در محله سرچشمه


در محله سرچشمه تهران متولد شد. پدرش محمود تهرانی مقدم به پیشه خیاطی مشغول بود.


2- 1345


اغاز تحصیلات


به علت شغل پدر (خیاطی) به محله شكوفه وسپس به محله بهارستان نقل مكان كرد و مدارس ابتدایی و دبیرستان را در همین مناطق گذراند.


3- 1348


ورود به مسجد زینب كبری(س)


در مسجد زینب كبرای سرچشمه زیر نظر آیت‌الله سید علی لواسانی امام جماعت و مدیر مسجد،‌ تعلیمات دینی و مقدمات آشنایی با اسلام را فرا گرفت و به همراه برادرانش در گروه سرود مسجد شروع به فعالیت كرد. این گروه سرود، هسته‌ اصلی گروه سرودی بود كه در روز 12 بهمن 57 در فرودگاه مهرآباد به اجرای برنامه پرداخت.


آیت‌الله لواسانی در این باره می‌گوید:«محل ما خیابان امیركبیر،‌ كوچه آمیز محمود وزیر است. آنجا یك مسجد و یك حوزه علمیه داریم و خانه ما هم كنار مسجد است. وقتی می‌رفتیم برای نماز، كارهای دیگری هم می‌كردیم. مثلا با نوجوانان كارمی‌كردیم و برایشان نامه داشتیم. یك گروه سرود هم درست كرده بودیم كه در روزهای انقلاب برای خودش بروبیایی داشت. مسجد پررونقی بود و بچه‌های خوبی در آن رفت و آمد می‌كردند. برخی كه نمی‌امدند، كسی را می فرستادم ومی‌گفتم بگویید آقای لواسانی كارتان دارد. به دنبالشان میرفتیم. الحمدالله آن نسل حالا سردار و سرتیپ ومتخصص شده‌اند و برای خودشان بروبیایی دارند خدارا شكر.


سه برادر بودند. محمد آقا كه خدا حفظشان كند الان هستند، حاج حسن آقا كه یگانه بودند و شهید علی، برادر اینها. مادر خوب و متدینی دارند. خداحفظشان كند. اینها رو اورد مسجد پیش ما. چقدر این جاج حسن آقا با اخلاص بود. ما با اینها مانوس بودیم و برایشان كلاس گذاشته بودیم وبرایشان احكام می گفتیم. جقدر بچه‌های خوبی بودند»


1356-4


قبولی در دانشگاه در مقطع فوق دیپلم


در رشته صنایع (برش قطعات صنعتی) در مقطع فوق دیپلم مدرسه عالی تكنیكیوم نفیسی پذیرفته شد.


5-1357


همراهی در مبارزات انقلابی


همزمان با اوج‌گیری فعالیت انقلابی تحت تاثیر برادرش محمد به صف انقلابیون پیوست. برادر بزرگترش احمد در این باره می گوید:«در روزهای منجر به پیروزی انقلاب به اتفاق دوستانش در فعالیت‌های زیرزمینی، نارنجك‌های دستی می‌‌ساخت كه با استفاده از سه راهی لوله آب تولید می‌شد. شب 22 بهمن در میدان امام حسین (فوزیه سابق) با پرتاب نارنجك دستی یك خودروی نظامی ارتش را مصادره و سرهنگ سوار بر خودرو را به اسارت درآورد» .6 – 1358


اخذ مهندسی صنایع


در مقطع لیسانس رشته مهندسی صنایع ادامه تحصیل داد و موفق به اخذ مدرك مهندسی شد.


7- تیرماه 1359


عضویت در سپاه پاسدران


در اطلاعات منطقه 3 سپاه شمال مشغول به فعالیت شد وتا 31/7/59 در این سمت باقی ماند. در زمان شورش‌های قوی در نقاط مرزی كه مهم‌ترین آنها حوادث تجزیه‌طلبانه در كردستان بود و سپاه را در 15 ماه اول عمر خود متوجه ضرورت تقویت صبغه نظامی كرد. با این رویكرد تا شهریور 1359 كه در آستانه هجوم رژیم بعث عراق قرار گرفتیم، حداكثر توان رزمی سپاه تعداد معدودی گردان‌های رزمی بود كه با روش‌های چریكی وغیر كلاسیك، درگیر مبارزه با اشرار وضد انقلابیون مسلح در كردستان شدند. سنگین‌ترین سلاحی هم كه در اختیار سپاه بود، تعدادی خمپاره‌انداز و آرپی‌جی و تیربار بود در حالی كه همین وضعیت ضد انقلابیون در كردستان، مسلح به توپخانه هم بودند. شاید آمار كل سلاح‌های سپاه در آن مقطع از چند هزار تفنگ ژ3 و كلت و ده‌ها خمپاره‌انداز و آرپی‌جی تجاوز نمی‌كرد و این، همه موجودی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.


8- 1359


بعد از عملیات ثامن‌الائمه كه منجر به رفع محاصره آبادان شد‌، ازجمله غنائم به دست آمده از عراق یك آتشبار توپخانه 155 میلیمتری كشش بود كه از جانب دشمن در شمال ابادان بین دارخوین و پل مارد مستقر بود. این آتشبار توپخانه بلافاصله تعمیر و عملیاتی شد و در همان منطقه علیه دشمن به كار گرفته شد. سه ماه بعد در عملیات فتح بستان مجددا یك گردان توپخانه 130 میلیمتری و یك آتشبار 105 میلیمتری پرتغالی ارتش عراق از سوی رزمندگان تیپ 14 امام حسین (ع) اصفهان به غنیمت گرفته شد كه این گردان به دستور حسین خرازی (فرمانده تیپ) سازماندهی شده و در عملیات فتح‌المبین در پشتیبانی از گردان‌های مانوری بسیجی مبادرت به اجرای اتش كرد.


این دواتفاق مبدا شكل‌گیری توپخانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.


9-آذر 1360


مسئول تطبیق آتش خمپاره‌ای سپاه در قرارگاه كربلا در عملیات طریق‌القدس


حاج حسن بعد از عملیات ثامن‌الائمه متوجه ضعف اتش پشتیبانی خودی مستقر در خطوط مقدم جنگ شد،‌ مدت‌ها روی این موضوع فكر كرد و سرانجام در پاییز 1360 طرح ساماندهی آتش پشتیبانی (خمپاره‌اندازها) را به صورت سنجیده و مدون تقدیم حسن باقری كرد. نامه را محسن رضایی(فرمانده وقت كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) امضا كرد وتحویل حسن باقری داد و حسن باقری آن را به حسن مقدم داد. حاج حسن نامه تایپ شده را خواند و دید طرح خودش درباره ساماندهی خمپاره‌اندازها به منظور پشتیبانی از نیروهای پیاده است. نامه خطاب به فرماندهان قرارگاه قدس، نصر، فجرو فتح سپاه در جبهه‌های جنوب بود: «برادر حسن مقدم به عنوان فرمانده پشتبیانی كننده آتش‌های خمپاره‌ای سپاه معرفی می‌شوند، لازم است با او همكاری كنید».


10-1361


تاسیس توپخانه سپاه


روایت شهید «عملیات فتح‌المبین تمام شد. من در سپاه شوش وقتی گزارش را به آقا رشید می‌دادم، دیدم آقا رشید باخنده می‌گوید«مقدم برو توپخانه سپاه را سازماندهی كن. برو سراغ توپخانه». گفتم آقا رشید ما داریم خمپاره را سازماندهی می‌كنیم. در عملیات فتح‌المبین (اگر اشتباه نكنم)148 قبضه انواع توپ‌های روسی به غنیمت سپاه درآمده بود. آن موقع سپاه 9 تیپ داشت. قرار شد برویم آن توپ‌ها را بیاوریم و سازماندهی كنیم. شهید بزرگوار حسن شفیع‌زاده اولین نفری بودكه رفتم دنبالش. بعد از عملیات فتح‌المبین از تیپ‌المهدی شوش آوردمش پیش خودم و آقای محمد آقایی كه از مسئولین توپخانه سپاه بودند، به انضمام شهید ناهیدی. این بچه‌های نخبه باهوش را جمع كردیم و توپخانه سپاه راتشكیل دادیم».


11-1361


راه‌اندازی مركز تحقیقات فنی توپخانه در اهواز


روایت شهید: «در آن زمان توپ‌های غنیمیتی ما 156 قبضه بود كه همه آنها در دشت عباس و چناله به غنیمت گرفته شده‌بودند. ما برادران ارتشی را برای آموزش این توپ‌ها دعوت كردیم كه یك تیم از توپخانه‌ ارتش برای ما اعزام شد و وقتی توپ‌ها را دیدند گفتند این توپ‌ها روسی هستند و آموزشی ك ما دیده‌ایم توپ‌های آمریكایی بوده و كاربرد این توپ‌ها را نمی‌دانیم. ما می‌خواستیم از این توپ‌ها در عملیات بیت‌المقدس استفاده كنیم ولی هیچ آموزشی ندیده بودیم. توپ‌های زیادی با مهمات خوبی داشتیم ولی برای ما كارامد نبودند. برادر بهمن چیره دست به دلیل تخصصی كه داشتند توپ‌ها را راه‌اندازی كردند و مركز تعمیر و نگهداری توپخانه راه‌اندازی شد و توپ‌ها راهی عملیات شدند. دومین نفری كه به یاری ما شتافت،‌ شهید ناهیدی بود كه آموزش‌های لازم را خیلی با حوصله برای استفاده از وسایل غنیمت گرفته شده مثل ترتیل‌های فلزی،‌ دوربین‌های پاكدو و تجهیزات نشانه‌روی به ما دادند».


12-1361


آغاز زندگی مشترك


پدرش محمود تهرانی مقدم در همین سال از دنیا رفت و حسن با وجود مشغله فراوان در جنگ با اصرار خانواده زندگی مشترك را آغاز كرد.


13- آبان 1362


راه‌اندازی فرماندهی موشك سپاه


روایت سردار زهدی:«ابان سال 1362 به برادر حسن تهرانی مقدم كه صاحب ایده‌های بزرگی در این زمینه بود،‌ ماموریت راه‌اندازی و سازماندهی «فرماندهی موشكی زمین به زمین سپاه» محول گردید ».


14- بهمن 1362


شلیك توپ به سمت بصره


حضرت امام (ره) با مقابله به مثل حملات موشكی عراق موافقت كردند. ما در آن زمان فاقد سامانه موشكی بودیم و فقط با توپخانه می‌توانستیم مقابله به مثل كنیم. در جلسه‌ای كه سردار مقدم به عنوان فرمانده توپخانه سپاه حضور داشتنتد،‌ قرار شد شهر بصره را با توپ‌های 130 میلیمتری كه حداكثر برد آنها 28 تا 30 كیلومتر بود مورد حمله توپخانه‌ای قرار بدهیم.


15- اسفند 1363


شلیك اولین موشك به سمت عراق


در تاریخ 21/12/1363 اولین موشك ایران به كركوك شلیك شد. دومین موشك هم در بامداد 23/12/1364 به بانك 18 طبقه رافدین بغداد اصابت كردو موشك بعدی در باشگاه افسران ارتش عراق در بغداد فرود آمد و حدود 200 نفر از فرماندهان عراقی را به هلاكت رساند.


روایت سردار زهدی: «وقتی كه بنا شد اولین موشك را خود برادران سپاه به سمت بغداد شلیك كنند، با هم به كرمانشاه رفتیم. مقدمات كار فراهم شد و باشگاه افسران بغداد را هدف گرفتیم. مرحوم شهید مقدم پیشنهاد كرد اول دعای توسل بخوانیم و بعد از دعا به زبان فارسی با خدا صحبت كرد و گفت: «خدایا ما نمی‌خواهیم مردم عراق را بكشیم. ما می‌خواهیم نظامیان را از بین ببریم كه هم ما و هم عراقی‌ها را می‌كشند. خدایا این موشك را باشگاه افسران بزن». موشك شلیك شد و همه پای رادیو نشستیم. پس از چند دقیقه رادیو بی‌بی‌سی اعلام كرد یك موشك باشگاه افسران بغداد را منهدم كرده و تعداد زیادی از افراد حاضر در آن كشته شده‌اند. من پیشانی شهید مقدم را بوسیدم و گفتم این به هدف خوردن موشك نتیجه اخلاص و پاكی تو بود».


16-شهریور 1364


انتصاب به عنوان فرمانده موشكی نیروی هوایی سپاه


پس از صدور فرمان تاریخ امام (ره) مبنی بر تشكیل نیروهای سه گانه سپاه پاسداران،‌ شهید مقدم در سال 1364 به سمت فرماندهی موشكی نیروی هوایی سپاه منصوب شد.


روایت محسن رضایی: «جنگ شهرها كه آغاز شد صدام به شدت شهرهای ما را با موشك و بمباران هوایی مورد حمله قرار می‌داد و فشار خیلی زیادی روی ما می‌آمد. من یك روز برادر محسن رفیق دوست را كه مسئول لجستیك سپاه بود خواستم و گفتم ما چاره‌ای نداریم جز اینكه جواب موشك‌ها را با موشك بدهیم، لذا ایشان را فرستادیم سوریه و لیبی و در آخر جنگ هم كره شمالی.


بعد دیدم باید ساماندهی موشك‌ها را خودمان انجام دهیم. بعد از مشورت با برادران رشید، صفوی و شمخانی به این نتیجه رسیدم كه فرد مناسب برای این كار حسن تهرانی است. ایشان را فراخواندیم و گفتیم توپخانه را بسپار به شفیع‌زاده و خودت با تیمی از دوستانت یگان موشكی را تشكیل دهید. ایشان كمی به من نگاه كرد و چیزی نگفت. بعدها برادر جعفری مسئول زرهی سپاه به من گفت در سوریه كه بودیم حسن به من گفت: برادر محسن از من خواسته تیپ موشكی تشكیل بدهم. توپخانه را می‌شد كاری كرده ولی موشك‌های خیلی پیچیده‌اند. به هر حال باید با توكل این كار را انجام دهیم».


17-1365


تلاش برای استقلال در صنعت موشكی


از 20 مرداد 1365 تا 10 دی 1365 بعد از عملیات والفجر 8 و قبل از كربلای 4، لیبیایی‌ها در همكاری موشكی كارشكنی كردند و ما توان جواب دادن نداشتیم. ما در 20 مرداد 65 پالایشگاه نفتی الدوره عراق را زدیم. در این مقطع پنج موشك زدیم ولی به دلیل كارشكنی لیبیایی‌ها 35 روز توان پاسخ نداشتیم. لیبیایی‌ها 38 ایراد روی سكو قطعات گذاشته بودند. بعضی از قطعات همزمان با مذاكراتی از كره شمالی وارد شد.


روایت محسن رضایی: «قذافی فكر كرده بود با دادن تعدادی موشك می‌تواند دل مارا به دست بیاورد و امام بعد از گذشت چند سال از انقلاب به او اجازه ملاقات می‌دهد كه به ایران بیاید، بنابراین چندین موشك به همراه لانچر پرتاب و تعدادی كارشناس را به ایران فرستاد. همین كه ما مشغول كار با آنها شدیم، شنیدیم كه پادگانی كه برایشان در نظر گرفته‌ایم را ترك كرده‌اند و به همراه قطعاتی از موشك‌ها به سفارت لیبی رفته‌اند، به طوری كه نمی‌توان از موشك‌ها استفاده كرد. حسن و تیمش ظرف دو ماه این موشك‌ها را عملیاتی كردند و به محض اینكه عراق موشك زد، ما هتل الرشید را كه محل تجمع دیپلمات‌ها بود زدیم».


18- مرداد 1367


شركت در عملیات مرصاد


به روایت سردار نامی: «در بحبوحه عملیات مرصاد دیدیم سردار مقدم به عنوان یك خدمه پای یك خمپاره 120 در حال شلیك به سمت دشمن و منافقین است. سردار مقدم یعنی كسی كه به عنوان فرمانده موشكی در حال انجام وظیفه بود وقتی ضرورت را احساس می‌كند می‌آید به عنوان یك خدمه 120 به مقابله با دشمن».


19-1366


به روایت سردار نامی: «همزمان با انجام عملیات‌های مقابله به مثل موشكی و با پیگیری‌هایی كه خود سردار مقدم داشتند در اواخر جنگ به یك سامانه موشكی و راكت ساخت داخل دست پیدا كردیم به نام راكت نازعات، كه بردش بین 80 تا 120 كیلومتر است و با تلاش‌هایی كه انجام داده‌بودند به 150 كیلومتر رسیده‌بود. از دلایل طراحی و ساخت این سامانه، كمك در كنار موشك اسكاد بود كه بتواند با یك نواخت تیر بالا قدرت مقابله با جنگ شهرها را داشته باشد. موشك اسكاد، موشك گران قیمتی است و به لحاظ آماده‌سازی و كم و كیف پرتاب برای اهداف خاص استفاده می‌شود. ما بعضا اهدافی داشتیم با ابعاد گسترده‌كه حتما نیاز به دقت یا قدرت انفجار زیاد داشت منتها تنها سامانه‌ای كه داشتیم همین اسكاد بود و لذا از همان مقطع همزمان با فعالیت تحقیقاتی جهت ساخت موشك‌های اسكاد ساخت سامانه‌های ارزان قیمت و دارای قدرت مانور بالاتر نیز آغاز شد، تا بتوانیم بعضی از اهدافی را كه ارزش واهمیت چندانی ندارد با آن سامانه مورد اصابت قرار بدهیم. همانجا تلاش و پیگیری برای ساخت و تولید موشك نازعات در اولین قدم طرح‌ریزی شد و در دستور كار قرار گرفت كه ما در پایان جنگ یعنی اواخر سال 66 موفق شدیم به این سامانه دست پیدا بكنیم».


20- 1377


موفقیت در ساخت شهاب 3


روایت سردار «عباس خانی ارامنی» جانشین فرمانده توپخانه و موشكی نیروی زمینی سپاه، «درست است كه وزارت دفاع به عنوان واحد پشتبیانی كننده نیروهای مسلح در بحث ساخت موشك «شهاب 3» وارد می‌شود، اما عمده كارهای تحقیقاتی‌اش را شهید مقدم انجام داده بود. این شهید عزیز عقیده داشت، نباید چیزی را دیگران بسازند و بعد آن را به ما بدهند. به عبارت دیگر می‌گفت اگر نیروهای مسلح ما درك كردند بنابر نوع تهدید به چه ابزاری برای مقابله نیاز دارند، باید برای تولید آن گام بردارند. زیرا متخصصان داخلی كشورمان ازتوانمندی و قدرت عمل بسیار بالایی برخوردار هستند».


21-1381


ساماندهی صعود بزرگ به قله دماوند


روایت سردار «یدالله مكاری» مسئول هیات كوهنوردی سپاه: «كاری كه سردار حسن مقدم انجام داد، كاری بس دشوار و بزرگ بود ولی از آنجا كه قربه الی الله بود و همراه باتوكل و نشات گرفته از نام ائمه و یاری گرفتن از آنها بود،‌باموفقیت به انجام رسید صعود به قله دماوند بدون شك برای اولین و آخرین بار بود كه اجرا شد. در سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) از چهارده یال كوه دماوند با نا م چهارده معسوم با شركت 5000 كوهنورد از سراسر رده‌های سپاه انجام شد كه از 5000 نفر، 4137 نفر آنان موفق به صعود بر بام ایران یعنی قله دماوند شدند و حدیث كسا را انجا قرائت كردند».


22-1384


جانشین نیروی هوایی سپاه


در تاریخ 1/7/1384 به عنوان جانشین سردار علی زاهدی در نیروهای هوایی سپاه پاسداران منصوب شد.


23-اذر 1385


رئیس سازمان جهاد خودكفایی سپاه


در ت25/9/1385 به عنوان مشاور فرمانده كل سپاه در امور موشكی و رئیس سازمان خودكفایی سپاه انتخاب شد.


24-22/8/90


شهادت


در پادگان امیرالمومنین (ع) و در حال آماده‌سازی آزمایش موشكی بر اثر انفجار زاغه مهمات، به یارانش شهید احمد كاظمی، حسن شفیع زاده، حسن غازی،‌غلامرضا یزدانی ، علیرضا ناهیدی، مصطفی تقی‌خواه و ... پیوست


برای دانلود نرم افزار زندگینامه این شهید بزرگوار بر روی لینک زیر کلیک نمایید:


http://s5.picofile.com/file/8106747476/New_Compressed_zipped_Folder.zip.html

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 29 دی 1397 04:25 قبل از ظهر
<a href="http://purseinstock.com/">viagra online generic</a> viagra sale online <a href="http://purseinstock.com/">online viagra</a>
شنبه 29 دی 1397 02:05 قبل از ظهر
<a href=http://viagrafa.com/>is generic viagra safe</a> online viagra <a href="http://viagrafa.com/">is there generic viagra</a>
شنبه 29 دی 1397 12:10 قبل از ظهر
<a href=http://viagraeq.com/>cheap viagra india</a> cialis tadalafil <a href="http://viagraeq.com/">viagra from canada cheap</a>
جمعه 28 دی 1397 10:27 بعد از ظهر
<a href=http://viagragenerics.com/>best place to buy generic viagra</a> cheap viagra uk <a href="http://viagragenerics.com/">is viagra available in generic</a>
جمعه 28 دی 1397 02:23 بعد از ظهر
<a href=http://cialisfw.com/>cialis online without prescription</a> tadalafil dosage <a href="http://cialisfw.com/">buy cialis online canada</a>
جمعه 28 دی 1397 02:54 قبل از ظهر
<a href="http://canadianonlinepharmacyhd.com/">top 10 mail order pharmacies</a>
http://canadianonlinepharmacyhd.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyhd.com/>mail order prescriptions from canada</a>
جمعه 28 دی 1397 02:20 قبل از ظهر
<a href=http://viagragenerics.com/>price of generic viagra</a> generic viagra 100mg <a href="http://viagragenerics.com/">when will a generic for viagra be available</a>
پنجشنبه 27 دی 1397 05:38 بعد از ظهر
<a href="http://erectionakebd.com/">where to buy viagra online</a> viagra oral <a href="http://erectionakebd.com/">cheap viagra online</a>
پنجشنبه 27 دی 1397 01:47 بعد از ظهر
<a href=http://www.forumdemulheres.com/>buying viagra and cialis online</a> does viagra work <a href="http://www.forumdemulheres.com/">online prescription cialis</a>
پنجشنبه 27 دی 1397 12:29 بعد از ظهر
<a href=http://viagragenerics.com/>order viagra online</a> cheap viagra <a href="http://viagragenerics.com/">viagra online no prior prescription</a>
پنجشنبه 27 دی 1397 01:20 قبل از ظهر
<a href=http://greengenericjen.com/>why does the military buy viagra</a> uk viagra <a href="http://greengenericjen.com/">buy viagra from canada</a>
چهارشنبه 26 دی 1397 09:58 بعد از ظهر
<a href=http://usaerectionrx.com/>marley generic viagra</a> viagra soft tabs <a href="http://usaerectionrx.com/">teva generic viagra</a>
چهارشنبه 26 دی 1397 07:42 بعد از ظهر
<a href=http://usaerectionrx.com/>buy generic viagra online</a> viagra prescription <a href="http://usaerectionrx.com/">viagra online no prior prescription</a>
چهارشنبه 26 دی 1397 10:25 قبل از ظهر
<a href=http://www.forumdemulheres.com/>cialis samples online</a> best price viagra <a href="http://www.forumdemulheres.com/">cialis online germany</a>
چهارشنبه 26 دی 1397 10:06 قبل از ظهر
<a href="http://canadianonlinepharmacygen.com/">canadian online pharmacies</a>
http://canadianonlinepharmacygen.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacygen.com/>mexican pharmacies shipping to usa</a>
سه شنبه 25 دی 1397 05:32 بعد از ظهر
<a href="http://erectionakebd.com/">viagra online pharmacy</a> best price viagra <a href="http://erectionakebd.com/">buying viagra online</a>
سه شنبه 25 دی 1397 01:00 بعد از ظهر
<a href=http://onlinewwwmen.com/>buy viagra online cheap</a> buy viagra now <a href="http://onlinewwwmen.com/">where to buy viagra over the counter</a>
سه شنبه 25 دی 1397 08:02 قبل از ظهر
<a href=http://greengenericjen.com/>best places to buy viagra</a> cheapest viagra prices <a href="http://greengenericjen.com/">buy generic viagra</a>
سه شنبه 25 دی 1397 06:15 قبل از ظهر
<a href=http://onlinewwwmen.com/>can you buy viagra without a prescription</a> viagra price comparison <a href="http://onlinewwwmen.com/">buy viagra online canadian</a>
سه شنبه 25 دی 1397 12:39 قبل از ظهر
<a href=http://viagragenerics.com/>canadian pharmacy generic viagra</a> viagra without prescription <a href="http://viagragenerics.com/">viagra online generic</a>
دوشنبه 24 دی 1397 05:15 بعد از ظهر
<a href=http://canadianpharmacyfda.com/>where can i buy generic viagra online safely</a> prescription viagra <a href="http://canadianpharmacyfda.com/">what is the generic for viagra</a>
دوشنبه 24 دی 1397 04:42 قبل از ظهر
<a href=http://viagravkash.com/>where can i buy viagra online</a> mail order viagra <a href="http://viagravkash.com/">buy cheap viagra online</a>
یکشنبه 23 دی 1397 08:21 بعد از ظهر
<a href=http://viagraoahvfn.com/>online viagra</a> viagra without a prescription <a href="http://viagraoahvfn.com/">buy viagra online</a>
یکشنبه 23 دی 1397 04:47 قبل از ظهر
<a href=http://cialisckajrhd.com/>real cialis online</a> buy tadalafil 20mg price <a href="http://cialisckajrhd.com/">buy generic cialis online</a>
یکشنبه 23 دی 1397 04:22 قبل از ظهر
<a href=http://viagraoahvfn.com/>can you buy viagra online</a> generic brands of viagra online <a href="http://viagraoahvfn.com/">generic viagra for sale</a>
شنبه 22 دی 1397 09:12 بعد از ظهر
<a href=http://viagravkash.com/>buying viagra online legally</a> canadian pharmacy viagra <a href="http://viagravkash.com/">viagra online cheap</a>
شنبه 22 دی 1397 09:03 بعد از ظهر
<a href="https://mo-basta.org/">generic viagra 100mg</a> viagra india <a href="https://mo-basta.org/">viagra generic</a>
شنبه 22 دی 1397 04:52 بعد از ظهر
<a href=http://cialiscials.com/>where can i buy cialis online</a> tadalafil best price <a href="http://cialiscials.com/">how to order cialis online safely</a>
شنبه 22 دی 1397 11:31 قبل از ظهر
<a href=http://onlineviagraunes.com/>buy viagra online without prescriptions</a> buy viagra online at <a href="http://onlineviagraunes.com/">where to buy viagra</a>
شنبه 22 دی 1397 10:03 قبل از ظهر
<a href=http://cialiscials.com/>how to order cialis online safely</a> cialis no prescription <a href="http://cialiscials.com/">best online pharmacy for generic cialis</a>
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
شهید حسن تهرانی مقدم
دانشمند برجسته و پارسای بی ادعا
درباره وبلاگ

کسانی را که در راه خدا کشته شده‏ اند مرده مپندار، بلکه زنده ‏اند و نزد پروردگارشان به ایشان روزی می‏دهند.
از فضیلتی که خدا نصیبشان کرده است شادمانند و به آنها که در پی شان هستند و هنوز به آنها نپیوسته‏اند بشارت می‏دهند که بیمی بر آنها نیست و اندوهگین نشوند.
سوره آل عمران ؛ آبات ۱۶۹ -مدیر وبلاگ : محمد سلطانی
نویسندگان
نظرسنجی
سطح مطالب و محیط سایت چگونه است؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
ابزار تلگرام